Przejdź do treści

Iron Maiden historia logo i niezastrzeżonego fontu

  Jak to się stało, że z kolekcji odzieżowej sieciówki z 2021 roku kupuję koszulkę z napisem Mother w foncie Iron Maiden? Jakim cudem Kappahl ma prawo do fontu z logo legendarnej heavy metalowej kapeli?

  To proste, font Metal Lord dostępny jest na darmowej licencji. Do pobrania tu: https://www.dafont.com/metal-lord.font , ale…

  Co było pierwsze? Font czy logo?

  Archiwalne zdjęcia dokumentujące pierwszą wersję logo zespołu.

  W pierwszej wersji logo Iron Maiden stworzonej przez Dennisa Wilcocka (drugiego wikalistę), mamy odręczny zapis pismem gotyckim rozdzielony szkicem postaci z kościstymi dłońmi, która pewnie stanowiła pierwowzór Eddiego, późniejszej „maskotki” zespołu.

  Logo w swojej bardziej aktualnej odsłonie zaprojektowane zostało przez Steve’a Harrisa, basistę i założyciela Iron Maiden.

  Okładka debiutanckiego albumu z 9 listopada 1979 roku.

  Zaprojektowane to chyba jednak zbyt duże słowo i można zarzucić mu konkretną „inspirację” plakatem filmu z Davidem Bowiem – The Man who fell to earth z 1976 roku, na którym to widzimy dokładnie ten sam charakterystyczny kształt liter.

  Logo Iron Maiden w zapisie w jednej linii istnieje od 1980 roku do dziś. Przez te czterdzieści jeden lat wprowadzono w nim tylko jedną istotną zmianę. W latach od 1998 do 2015 funkcjonowało w wersji ze ściętymi, dolnymi przedłużeniami liter. Po 17 latach wrócono do wersji pierwotnej, bardziej charakternej i dynamicznej.

  Sam font, a więc cyfrowy zapis pełnego ciągu znaków, został ekstrapolowany na podstawie liter z logo i plakatu dopiero w roku 1996.

  Kto więc jest autorem oryginalnego kroju z charakterystycznym, trójkątnym „O” tego nie wiadomo, albo nie udało mi się takiej informacji odnaleźć.

  Po udostępnieniu wpisu na fb dostałam komentarz od Szymona z informacją o tej epce, wydanej rok przed premierą filmu z Boviem. Mamy tu ten sam font.