Od jakichś dziesięciu lat, mniej więcej o tej porze, zaczynam przeglądać zagraniczne artykuły wróżące trendy w projektowaniu na nowy rok. To już taki stały punkt końcówki roku jak top nine na Instagramie, kolor roku od Pantone czy podsumowanie topek na Spotify, którego wciąż, jako jedyna osoba na świecie, nie mam. I tak z roku na rok używamy coraz większych fontów, z gradientami nieustanna sinusoida love-hate, upraszczamy logotypy do granic śladem największych marek samochodowych, oraz eksperymentujemy z proporcją, izometrią, deformacją czy 3d.
W tym roku jednak mówimy o czymś dużo więcej, a to dlatego, że zmienia się przede wszystkim sposób myślenia o projektowaniu, a nie sam jego efekt. Rozszerzona rzeczywistość dosłownie określa wyjście poza schematyczne myślenie o projektowaniu w tylko dwóch kategoriach: do druku i projektowaniu cyfrowym. Obecnie mamy bowiem jeszcze AR, VR, motion i rzeczywistość mieszaną. Ale to tylko punkt wyjścia do zmiany perspektywy. W planie na 2023 nie skupiamy się więc na kolejnych ewolucjach visual trends, a na rewolucji w narzędziach do projektowania.
Jestem podekscytowana na samą myśl, bo rok 2022 był dla mnie rokiem pod hasłem automatyzacji w projektowaniu, poszukiwania narzędzi i rozwiązań no code, które pozwolą na więcej i szybciej, a 2023 ma pozwolić ten zaoszczędzony czas wykorzystać na sam koncept. Ponadto znika bariera wejścia polegająca na doskonałej znajomości programów czy kodu. Narzędzia do projektowania stają się niezwykle łatwe w obsłudze, intuicyjne i dostępne dla wszystkich. Jest to więc najlepszy czas na wyrażenie swojej kreatywności.
A skoro mowa o zmianie myślenia o projektowaniu przypominam, rok 2023 nie jest już dobrym momentem na marudzenie pod tytułem; sztuczna inteligencja zabiera pracę projektanta, zabiera jej duszę i bla bla bla. Aktualne wyzwanie designera, to jak najlepsze poznanie potencjału AI i skuteczne wykorzystanie go w swojej pracy. Bo jedno się nie zmieni, i to mnie bardzo ciszy, siłą projektu jest i będzie POMYSŁ.
A teraz chodźmy wszyscy pobawić się w https://openai.com/dall-e-2/. Znacie?